Bálint Beáta

kedvenc vadvirágai

Keszthely, Hévíz, Balatongyörök, Vonyarcvashegy, Gyenesdiás, Balatonederics

A dolomit kalcium mellett magnézium is beépült a szerkezetébe. A rezi dolomit egy lagúnás, oxigénmentes környezetben jött létre, ahol a szerves anyagok nem tudtak kellőképen lebomlani, ennek nyomát őrzi a kőzet szürkés színe.

A Rezi dolomit kén-hidrogén szagú, a friss törési felület a záptojáshoz hasonló kellemetlen szagot áraszt.

A dolomit jelenség egy összetett folyamat, amelynek egy meghatározó eleme a dolomit tulajdonsága. A kőzet aprózódik és ennek hatására törmeléklejtők jönnek létre. A kopár lejtőkön gátolt a talajképződés, továbbá egy speciális mikroklíma is jelen van  a hegységben. Az északi oldalon a talaj 10-12 C -ra melegszik csak fel, itt havasi, alhavasi fajok élnek. Délen a talaj 40-45 c ra is felmelegszik, ezen az oldalon szubmediterrán, mediterrán fajok  jellemzőek.

 A Keszthelyi- hegység alapkőzetét a felső-triász korú dolomit képezi. Felszínén a törésvonalak mentén hosszanti völgyek húzódnak. A legszebbek egyike a Várvölgy. Legmagasabb pontjai a Köves- tető m(441), Ederics(433) Láz-tető.(428). Több barlang is található a hegységben, közülük a legszebb a nemrég felfeledezett Csodabongyós-barlang, melyben cseppkövek is láthatók.

A hegyoldalak zömét cser és kocsánytalan tölgyerdők borítják. A lejtőket, tetőket mészkő-dolomit sziklagyepes növénytársulások alkotják. Védett növények a kései szegfű, bórkóró, a henye boroszlán, az erdei ciklámen, a kökörcsin és a vető virág. A déli lejtőket ősszel vörösre festi a nagy területeket borító cserszömörcés-molyhos-tölgyes karsztbokorerdő. Benne védett fajok a magyar gurgolya, a szúrós csodabogyó, a kaukázusi zergevirág.

   Növényei